Dzisiaj: Adolfa Tymona
Jutro : Czeslawa Agnieszki
piątek, 19 kwiecień 2019
godzina: 20:23
Kategoria: Z sieci

11 marca 1943 roku Adolf Hitler wydał specjalny rozkaz o miastach twierdzach. W myśl tych wytycznych garnizon każdego miasta, nawet w wypadku całkowitego okrążenia, miał trwać na pozycjach i oczekiwać na kontrnatarcie. Warszawa także miała stać się twierdzą. Jak pokazała historia, Festung Warschau nie spełniła swojej funkcji.
27 lipca 1944 roku przebywający w Wilczym Szańcu Hitler ogłosił stolicę Polski twierdzą, jednocześnie mianując jej komendantem gen. por. Reinera Stahela, który wśród niemieckiej generalicji uchodził za specjalistę od działań obronnych. 1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie. Stahel nie sprawdził się w nowych warunkach i wkrótce został zdjęty ze stanowiska, a 23 sierpnia opuścił miasto. Zdławieniem walki Warszawy miał zająć się SS-Obergruppenführer Erich von dem Bach-Zelewski.


Po początkowych sukcesach, Powstańcy zaczęli tracić kolejne dzielnice. 3 sierpnia zakończyło się Powstanie na Pradze, 11 sierpnia wycofały się ostatnie oddziały z Woli i Ochoty. 2 września zakończył się odwrót ze Starówki. Do drugiej połowy września Powstańcy kontrolowali Puszczę Kampinoską, Żoliborz, Śródmieście, Mokotów i Czerniaków.